2009-12-24

Vállalkozás (cégalapítás) magyarországon

Előszó

Hogyan alapítottam céget? Tapasztalati beszámoló. A leírás azokon a dolgokon alapul, amit a könyvelő, az ügyvéd, illetve a felületes internetes kutatás után megtudtam. Természetesen lehetnek benne tévedések, félreértések, aki ilyet fedez fel, nyugodtan javítson a kommentekben, vagy e-mailben: ann.oh.minus@gmail.com.

A cég indulása

A vállalkozás alapításának ötlete akkor merült fel bennem, amikor már több, mint baráti szívességből kezdtem el ”szolgáltatni”. Komoly(abb) cégektől kaptam ajánlatkérést, és adtam is, akkor még céges feltételek nélkül. Az egyik megbízóm könyvelőjével konzultáltam a vállalkozásalapításról. Ő már több éve a szakmában van, többféle vállalkozásnak is könyvel, látja, hogy mik és hogyan mennek ezen a területen is.

Én elsőre arra gondoltam, hogy egyéni vállalkozó leszek, akkoriban már hallottam az EVA-ról, ami vonzónak is tűnt.
A leendő könyvelőm viszont azt javasolta, hogy alapítsak inkább Kft-t, mert az EV-kat próbálják törvényileg ”ellehetetleníteni”, lévén az EU-ban nincs ilyen fogalom, hogy egyéni vállalkozó, és az EVA igénybe vehető Kft-ként is.

Ügyvéd keresés

Mivel minden feltétel megvolt ahhoz, hogy Kft-t alapítsak, megkerestem néhány ügyvédet, hogy mi kell egy Kft alapításhoz, milyen jogi dolgokkal jár, milyen díjakat, illetékeket kell fizetnem, hogy elindítsam.
Íme a kezdeti költségek listája (mind nettó):

  • Ügyvéd, Ügyvédi díj: 40.000 Ft
  • Ügyvéd, Közigazgatási díj: 4510 Ft
  • Cégbíróságnak utalandó díj: 15.000 Ft
  • Bélyegző: 3840 Ft
  • Domain reg + tárhely: 4.000 Ft
  • Számlatömb: 700 Ft
  • Könyvelési díj havonta: 12.000 Ft

Paraméterek

Utánajártam annak is, hogy a jelenlegi főállásommal hogyan egyeztethető össze, hogy cégtulajdonos leszek: ha nem ugyanabban a tevékenységi körben lesz a két cég, akkor nem zavar semmit. Mivel a főállás  minden járulékot kifizet utánam, mint munkavállaló, a mellékállásban végzett ügyvezetői tevékenységnek alapesetben nincsenek költségei.
A bevételeim nem az én (mint magánszemély) saját bevételeim lesznek, hanem a cégemé, így ha azt fel akarom használni, ki kell venni belőle. Ennek vannak bizonyos adózási szabályai, amik még nem érdekelnek, mivel egyelőre jó helyen van ott, nincs is túl sok, és úgysincs más választásom, ha ki szeretném venni. Szóval ezeket elfogadom így. A könyvelő egyébként azt tanácsolta, hogy ne is vegyem ki, a pénz így is elkölthető egyrészt céges számlára, másrészt ha mondjuk adóügyi vizsgálat jön, akkor kölcsönnel fel lehet tölteni ideiglenesen a számlát.
A céges költségeket egyébként sok mindenre le lehet írni, például a székhelyet biztosító helyiség (az cégemnek pillanatnyilag egy panellakás biztosít székhelyet) rezsiköltségének akár 30%-ára, bérleti díjra, olyan használati tárgyakra, amik biztosan a cég tulajdonában maradnak (pl. telefon, laptop, papír-írószer, stb.). Sőt, a saját használati tárgyak is eladhatók a cégnek (meglévő laptop), nyilván reális piaci áron, viszont magánszemélyként nem kell adózni az eladásról, a cég viszont költségként leírhatja a dolgot.
Fontos: magánszemély nem áfa-s számlát ad, ezért ezekkel a költségekkel áfa befizetés nem csökkenthető.

Teendők időrendben

  1. Egyeztetés a könyvelővel, Kft lesz a cégforma
  2. Ügyvédek keresése
  3. 40.000 – 80.000 forintos (nettó) ügyvédi díjak
  4. Papírok, adatok összeszedése, ügyvédnek elküldése
  5. Cégalapítási illeték befizetése a cégbíróság felé (15.000 Ft)
  6. Bankszámla nyitás a Budapest Banknál (a könyvelőm szerint ők inkább vállalkozásbarátok, mint egyéni ügyfelesek)
  7. Bankszámlára kezdőtöke felének (250.000 Ft) átutalása, ebből rögtön az ügyvédi díj kiegyenlítése.
  8. Bélyegző készíttetés, mivel ezzel lehet számlatömböt vásárolni
  9. Számlatömb vásárlás

Plan-B 1.

Mi van akkor, ha biztosan tudom, hogy nem fog menni a cég? Nem feltétlenül szükséges felszámolni, és az azokkal járó költségeket megfizetni, a kivét után adózni, stb., csak a könyvelőt tájékoztatni év elején, hogy egész évben (vagy többen) nem lesz forgalom, és ő bevallási időszakonként beadja a nullértékes nyomtatványt.

Plan-B 2.

Mi történik, ha megszűnik a főállás? Abban az esetben a mellékállás (ügyvezető igazgató) lép előre, ezért fel kell venni saját magamat a cégbe, legalább minimálbérre. Ennek persze havonta minimum 40.000 forintos költsége lesz, de ha van munka, akkor be tudja hozni. Ha a főállástalanság csak ideiglenes, azaz hamar sikerült új állást találni, és a két munkaviszony között nem telik el 30 nap, akkor nem kell bonyolítani, a köztes időre nem kell főállásban céget irányítanunk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése